Монастирі ,фортеці ,музеї
Монастирі, фортеці, музеї
Монастир Савіна (Savina monastery) розташований на березі красивої Которськой бухти в міста Герцег Новини в Чорногорії. Свою назву монастир отримав на ім'я св. Савви - першого архієпископа Сербського.
Побудований в 1030 році монастирський комплекс включає три храми, келійний корпус і два кладовища. Ось первинної споруди збереглася Мала Успенська церква, розписана фресками в XVI столітті.
У Великому Успенському храмі 1799 року споруди зберігається головна монастирська святиня - чудотворна Савінськая ікона Божої Матері, святкування якої доводиться на 28 серпня, перше Пречисте Пресвятої Богородиці.
Прославилася ікона в кінці XVIII століття. Згідно з історичними даними, венеціанці, що володіли у той час Которськой бухтою, всіляко винищували православ'я. Коли будівництво монастиря добігало кінця, венеціанські власті послали кораблі з наказом зруйнувати новий храм підстави вогнем корабельних гармат. Дізнався про це, савінській архімандрит Макарій розіслав по всій Которськой бухті заклик до православним врятувати монастир. Миряни, що зібралися з навколишніх місць, молилися перед іконою Богородиці про порятунок народної святині.
Коли венеціанські кораблі наблизилися до монастиря, небо раптово спохмурніло, загримів грім, заблищали блискавки, одна з яких ударила прямо в порохову камеру передового корабля. Судно вибухнуло, і ніхто з його команди не врятувався.
Церква св. Савви на верхньому кладовищі споруджена в XIII в. самим св. Саввой Сербським.
У Монастирі зберігаються багаті скарби з часів Неманічей (Nemanjic): саван з Тврдошського монастиря (Tvrdos monastery), останки дружини царя Сербії Душана (Dusan), посріблена рука королеви Джелени (Jelena), кришталевий хрест, прикрашений золотом, сріблом і чотирма рубінами, за переказами належний св. Савве, і інші святині.
У монастирській бібліотеці, що налічує 5 тисяч книг, близько 50 рукописних, серед яких Євангеліє 1375 р., Октоїх-пятігласник 1509 р., знаменита Савінськая керманич XVI в., Буквар Негоша.
Розклад богослужінь:
утреня - в 6.00
вечерня - в 18.00
літургія у свята і неділям - в 9.00.
Цитадель Будва
"Сitadel"
Одним з красивих місць старої Будви по праву вважається фортеця Цитадель (Citadela) 15 століття. Она побудована на південній частині скелястого рифа, що оточує город, і тягнеться на 125 м ось сходу до заходу і на 100 м углиб.
У стародавній Цитаделі щорічно з середини липня до кінця серпня влаштовується яскравий театральний фестиваль «Град-Театр». Одночасно на різних майданчиках виступають драматичні артисти, поети, музиканти класичного і джазових направлений, влаштовуються вернісажі знаменитих югославських і європейських художників.
Фестиваль міських театрів в місті Будва на сьогоднішній день дозрів великій популярності (разом із знаменитим Бітефом в Бєлграді), і сюди прагнуть потрапити багато артистів і режисери як з найближчих європейських держав, так і з далеких - Австралії, Бразилії.
Музичні програми проводяться в церкві св. Марії де Пунте (Santa Marina de Punte Church), унікальною акустикою, що володіє, і прекрасним інтер'єром. На головній площі влаштовується так звана «Площа поетів» - тут коштує кам'яний стіл і кам'яний стілець - місце для виступаючих. Публіка має можливість насолоджуватися літературними і поетичними творами у виконанні самих авторів.
На території фортеці знаходяться музей Будви, галерея, ресторан і оглядовий майданчик, з яким відкриваються дивовижні види. У музеї можна побачити стародавні карти, макети судів, глиняну посуду, старовинні монети, амфори римських часів, а також виставку сучасного мистецтва. Вхідний квиток коштує 2 євро.
На стіні Цитаделі зображений символ Будви - барельєф з двома переплетеними рибками. З цим символом пов'язана легенда. Колись в стародавні часи в Будве жили двоє закоханих - Марк і Олена. Вони мріяли одружиться, але батьки були проти їх браку. Тоді Марк і Олена вийшли на берег морить і кинулися в пучину, але не загинули, а перетворилися на рибок, назавжди залишившись один з одним.
Декілька старих церков розташовано поряд з Цитаделлю. Православна церква Святої Трійці (St Trinity's Church), що діє, побудована в 1804 році на місці однієї з церков монастиря Підострог (Podostrog). Перед Церквою - могила відомого письменника і політичного діяча Степана Мітрова Любіци (Stjepan Mitrov Ljubisa).
Католицька церква св. Джона (St John’s Chuch) до 1828 року була місцем єпархії Будви. У 1867 році до північної сторони церкви прибудували дзвіницю, яка до цих пір діє. Церква зберегла багатий архів і бібліотеку, серед яких унікальна книга «Хроніка найдокладніших подій в Будве з 1796 по 1842 роки».
Церква св. Сави (St Sava's Church) знаменита недавно виявленими фресками, чиє походження датується приблизно 12 століттям.
Церква св. Марії де Пунте (Santa Marina de Punte Church) - стара в Будве. Латинський напис на камені перед церквою датується 840 роком.
Морський музей Котор
"Maritime Museum"
Багата морська історія Боко-которського затоки і Чорногорського побережжя широко представлена серед зборів відомого Морського Музею (Maritime Museum) Чорногорії в Которе (Kotor).
Унікальна колекція музею, що включає історичні звіти, суднові журнали, моделі старих морських судів і парусних шлюпок, на яких плавали хоробрі чорногорські моряк, залишки кораблів, морський інвентар, предмети ужитку, корабельні меблі, навігаційні інструменти, компаси, морські прапори, портрети капітанів судів і фотографії, привертає в музей багато туристів. Кожен відвідувач може дізнатися історію і давні традиції морського флоту Боку.
Морський музей Чорногорії розташований в старій будівлі Гргурінського Палацу (Grgurina palace) на Гргурінськой площі (Grgurina Square), построєного в 18-м столітті. Архітектура будівлі з великими кам'яними балконами і балюстрадами, дверима і вікнами над головним входом виконана в стилі пізнього бароко. Палац належав благородному прізвищу Гргуріна.
У архівах Морського музею знаходиться статут "Братерства моряків Сторони Которськой", в якому сказано, що найперша заповідь, яку повинні дотримувати і шанувати члени братерства - це солідарність і взаємовиручка. Братерство моряків Сторони Которськой, чиїм покровителем і заступником є св. Тріпун (St Tryphon), засновано в 9-м столітті і існує до цього дня.
Біля вхідних дверей Морського музею можна бачити дві зброю 18-го століття, які зберігаються на згадку про захист Котора ось піратів. Шість бронзових гравюр, виставлених в Музеї, ілюструють великі історичні події. Серед них облога міста Котора Каїр-ед-діном (Kair-Ed-Din), алжірським Беєм і славним адміралом турецького імператора Селіма (Selim); у християнських областях Середземномор'я он був відомий як жахливий Барбаросса «Червона Борода
Монастир Джурджеві Ступові Подгоріца
"Monastery of St. George"
Монастир Джурджеві Ступові (Djurdjevi Stupovi) стоїть на горбі, з якого відкривається красива панорама міста Нові Пазар (Novi Pazar) недалеко ось Беране (Berane). Східна частина монастиря розташована над прірвою із знаменитим джерелом Врело (Vrelo).
Монастирський комплекс включає церква св. Джорджа (St. George's Church), трапезну, дортуар (загальну спальню), резервуари з водою і стіни з баштою у входу.
Монастир заснував в 1213 році племінник Штефана Неманя (Stefan Nemanja) Жупан Првослав (Zupan Prvoslav), пізніше відомий як Сімеон Міроточиві (Simeon Mirotocivi). У 1219 році св. Сава заснував в монастирі одну з перших семи єпархій. У 15-м столітті церква монастиря Джурджеві Ступові стала столичною єпархією і залишалася нею до середини 17-го сторіччя, поки не прийшли турки. У 2002 році монастир призначили місцем епіськопата Будімля (Budimlja) і Никшича (Niksic).
За всю історію монастир руйнували і відновлювали кілька разів. З багатих зборів монастирського живопису уціліли деякі фрагменти фресок, які передані Національному музею Бєлграда. В наші дні збереглася тільки будівля церкви св. Джорджа монастирського комплексу.
Архітектура церкви виконана в західному романському стилі - однонефноє будівля з овальною підставою, бічними вестибюлями і притвором, фланкированним двома баштами. У 1282-83 роках з східного боку церкви прибудована апсида. Башта у входу перетворена в каплицю і могилу Короля Драгутіна (King Dragutin). Фрески в інтер'єрі каплиці зображають історичні сцени.
Реставрація монастиря почалася в 1960 році і закінчилася в 1982 році. Разом з комплексами Сопочані (Sopocani) і Старий Рас (Stari Ras) монастир Джурджеві Ступові з 1979 року входить в Світовий список спадщини.
Загальна реконструкція всього монастирського комплексу Джурджеві Ступові почалася весною 2001 року. Єпископ Артемій (Artemije) призначив трьох ченців для координації відновних робіт. Спочатку планується відновити дортуар і каплицю. Очікується, що в недалекому майбутньому монастир Джурджеві Ступові буде повністю відновлений згідно історичним проектам.
Город-крепость Старий Бар Бар
"Old Bar Fortress"
Город-крепость Старий Бар (Stari Bar) розташований на крутій, закритій з трьох боків кручі, в підніжжя гори Румія (Rumija). Стратегічна позиція і наявність питних ресурсів зумовили місцеположення фортеці - в 4 км. ось побережжя. Впродовж сторіч городяни промишляли оливковим маслом, злитиму і ремеслами. Стара частина міста розташована на виступаючому плато горба, на якому встановлені міські ворота 10-11 століть. Недалеко побудована ізольована ось житловій частині міста цитадель, що виконувала захисні функції.
З 1089 року Бар стає резиденцією архієпископа Дуклі. У 1180 році город увійшов до складу держави Неманічей. В середині 13-го століття Бар отримав незалежність, в місті було своє зведення законів і ходили власні гроші. У 1443 році Бар був завойований венеціанцями, в 1571 році турками. Чорногорія отримала незалежність ось Османов тільки в 1878 році.
На території фортеці збереглося декілька церков різного стилю: романо-готичний собор св. Джорджа (Cathedral of St. Рorрe) 11-го століття і готичні церкви св. Катаріни (St Katarina’s Church) і св. Венеранди (St Veneranda’s Church) 14-го століття. З часів турецького правління залишилися порохова фабрика і турецька лазня (Ammam).
Західна частина міста була укріплена на початку 14-го століття, потім в 16-м столітті венеціанці укріпили її знову. У цій частині міста збереглися залишки церкви св. Николи (St. Nikola’s Church), заснованої в 13-м столітті Оленою Анжуйськой (Jelena Anћujska), дружиною сербського Короля Уроша (Uro ). Під час турецького правління церква св. Николи використовувалася як мечеть. Після отримання Чорногорією незалежності ось турецького ярма в церкві був обладнаний склад боєприпасів, в 1912 році частина церкви була зруйнована вибухом. Пізніше за неї відновили.
Ще одна церква Старого міста - церква св. Джована, що розмістилася на маленькій звивистій площі в центрі міста, хороший збереглася.
За стінами Старого Бару, на північ ось верхній фортеці, видно залишки акведука 16-го або 17-го століття, по якому в город з гори поступала вода.
У південної стіни фортеці коштує башта з часом, поряд - Венеціанський палац 15-го століття. Тепер це студія мистецтв.
Недалеко ось фортеці ростуть стародавні оливкові гаї. У Міровіце, поряд із Старим Баром, можна побачити одне із старих оливкових дерев в світі, вік якого більше 2000 течія. У 1963 році дерево було оголошене пам'ятником природи і знаходиться під охороною держави. Всього в Барі росте понад сотня тисяч оливкових дерев - легенда свідчить, що хлопець не мав права одружується, поки не посадить хоч би десяти оливи.
Сучасні археологічні дослідження виявили в Старому Барі кераміку 8-6-го століть до н.е. Це означає, що стародавньому городу більш ніж два з половиною тисячоліття.
В даний час Старий Бар - великий музей просто неба, що розкинувся на площі 4 гектари. Вхідний квиток коштує 1,5 євро.
Фортеця св Івана Котор
"St Ivan Fortress"
Знаменита фортеця св. Івана (St Ivan), або як говорять місцеві жителі святого Джовані (San Djovani), зведена високо в горах, оперізувальних город Котор.
У 9-м столітті іллірійци почали будівництво фортеці св. Івана, щоб захистити город з боку моря. Надалі фортеця неодноразово добудовувалася. Могутня фортифікаційна система Котора охороняється як пам'ятник світової культури. На вершине фортеці поставлений прапор Чорногорії.
Фортеця св. Івана тягнеться на висоті 280 м понад рівнем морів. Її протяжність складає більше 4 км., товщина кріпосних стін ось 2 м до 16 м, висота стін досягає 20 м.
До фортеці св. Івана ведуть 1426 крутих ступенів (за другими джерелами 1350 ступенів), здолати їх під силу не кожному туристові. Сходження краще починати вранці, поки сонце не зійшло високо, і ще не так жарко. Обов'язково слід запастися водою. У путівниках по городу пишеться, що під'їм по кам'яних сходах займає близько години. У деяких місцях стежка йде майже над прірвою, що додає подорожі дух авантюризму. Як розповідають очевидці, кожні 10 м Ви зупинятиметеся, щоб помилуватися на панораму, що відкривається. Тих мандрівників, хто подолав весь шлях і підкорив фортецю св.
Івана, чекає незабутнє чудове видовище - звідси як на долоні видно город Котор з численними стародавніми церквямі і весь Боко-которській залив. Вид гавані, наповненої старими рибальськими човнами і розкішними яхтами, назавжди залишиться у вашій пам'яті.
Ночами в літні місяці фортеця освітлює спеціальними рефлекторами, що надають нічній цитаделі таємничому вигляду.
На шляху до фортеці св. Іван приблизно на двухсотметрової висоті коштує Каплиця Порятунку Богородиці (Chapel of Our Lady of Salvation). Она побудована жителями Котора, що вижили після епідемії Чорної чуми в 1572 році. До Каплиці Порятунку Богородиці ведуть сходи з кам'яними ступенями, вхід на яку коштує 1 євро. При вході місцеві жителі дають білет-откритку.
Монастир Градіште Петровац
"Monastery Gradiste"
Монастир Градіште (Monastery Gradi te) знаходиться в 4 км. ось Петроваца (Petrovac), в річки Буляріци (Buijarica). Геть заснований на вершине невеликої гори, звідки відкривається прекрасний вигляд на морі.
Монастир Градіште вважається одним найбільших пам'ятників фрескового живопису пізнього середньовіччя Чорногорії. Перша згадка про монастир відноситься до початку XIV століття, але заснований он був значно раніше, ще до епохи правління династії Неманічей (Nemanici). Згідно переказу, монастир Градіште стоїть на місці стародавніх споруд («граджевіне») і кладовища, звідси он і отримав свою назву.
До Другої світової війни в Градіште існувала монастирська школа, яка знаходилася спочатку в башті, а потім в келійному корпусі.
У 18-м столітті під час завоювання Чорногорії турками монастир сильно постраждав. У XX столітті монастир також піддався розоренню: під час першої світової війни австрійські солдати зняли всі дзвони, а в 1941 році монастир був спалений італійцями.
У 1972 році були відреставровані церква Св. Сави і келії, влаштована дорога до монастиря.
Після землетрусу 1979 року церква св. Сави (St Sava’s Church) була зруйнована повністю, а храм Св. Миколи (St Nikola’s Church) і келійний корпус частково. Відновні роботи продовжувалися з 1980 по 1993 роки. 18 квітня 1993 року митрополит чорногорсько-приморський Амфілохий (Amfilohji) наново освятив монастир. Зараз монастирський комплекс включає три храми, келійний корпус і кладовище.
Церква Св. Сави розташована у входу в монастир. Она споруджена на розвалинах старішої однойменної церкви. Церкву є однонефноє будівля з лав червоного і білого каменя; над входом знаходиться дзвінниця з трьох дзвонів. Напис на плиті свідчить, що дзвінницю спорудив Раде Марков Папан (Rade Markov Papan) із Спічу. Іконостас храму виконаний в 1864 році грецьким іконописцем Миколою Аспіотісом (Nikolai Aspiotis).
Церква Св. Миколи знаходиться в центрі монастиря. Она побудована в кінці XVI століття на місці старої церкви і є однонефноє будівлею з напівкруглою апсидою на східній стороні. Над входом також споруджена дзвінниця з трьох дзвонів. Розкішний іконостас з різьбленням виконав в 1796 році іконописець Василь Рафаїлович (Vasilij Rafailovic) з Рісана.
У 1620 році храм розписав знаменитий живописець Страхиня Будімлянін (Strahinja Budimljanin). На південній стіні зображені святі Сава і Сімеон (Стефан Неманя). На північній стіні - фреска Св. Марії Єгипетською «Млекопітательніца». За старих часів під цією фрескою ставили свої скромні дари, в основному масло і вино, молоді матері, що не мали молока. Над входом - напис з іменами будівельників Діонісія і Стефана Давидович, а також живописця «попа Страхиня з Будімля».
Церква першого Пречистого Пресвятої Богородиці (Dormition of Mother of God's Church), найменша, знаходиться на верхньому майданчику, на кладовищі. Она побудована в стилі сільської церковної архітектури і розписана Страхиней Будімляніном в 1620 році. Фрески зображають святих з династії Неманічей: Сімеона Міроточивого, його синів Саву і Стефана Первовенчанного; Сімеона Храпавого, Мілутіна, Стефана Дечанського і «Свєту краліцу» Олену.
Тема: Монастирі ,фортеці ,музеї
статтей не знайдено